Dünyada en az ilaç kullanan ülke Türkiye!

Dünya ilaç sanayiinin gelişmesine paralel olarak ilaç kullanımı da her geçen gün artıyor. Kişi başına ilaca harcanan parada artış görülürken Türkiye’nin en az harcayan ülkeler arasında yer alması sevindirici bir durum olarak karşılandı. Kanser ilaçlarının gelişmesinin yanında fiyatlarının artmasıyla sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu.

- Bu haber 761 kez okundu.

Dünyada en az ilaç kullanan ülke Türkiye!

Atakan Irmak / Diriliş Postası

Türkiye’nin sağlığa ve ilaca yönelik harcamaları Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkelerinden daha az olmasına rağmen geçtiğimiz yıllara oranla 2017 yılı ilaç sanayisine harcanan para yaklaşık 23 milyar 9 milyon civarında olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin ilaç sektöründe dünyada 16, Avrupa’da ise 6’ıncı sırada yer alarak kişi başına 170 dolar ilaç harcaması yapıldığı belirlendi. İlaç harcaması OECD ülkelerinde ortalama 527 dolar olarak belirlenirken Türkiye’de ilaca harcanan para ortalama 170 dolar dolaylarında seyrediyor.

İTHAL İLAÇ KULLANIMI ARTIYOR

2016 yılı itibariyle piyasada satılan her dört ilaçtan birisinin ithal olduğu belirlenirken mide-sindirim, ağrı kesiciler, astım, KOAH ve grip ilaçlarının en fazla tüketilenler arasında olduğuna dikkat çekildi. Yapılan araştırma sonucunda Türkiye’de neredeyse yazılan her reçetede antibiyotik bulunduğu ve tüm ilaç pazarında en çok satılan 5’inci ilaç olduğu ifade edildi. Türkiye İlaç Sektörü genç nüfuslu ülkelerde ilaç kullanımın daha olduğunu söylerken Türkiye’de de nüfusun yaşlanmaya başlamasıyla tüketimin arttığını vurguladı.

DÜNYADA İLACA EN AZ PARA HARCAYAN ÜLKE TÜRKİYE

OECD ülkeleri arasında, ABD, GSYİH’nın yüzde 16,4 ile en çok harcama yapan ülkesiyken Türkiye, yüzde 5,1 ile en az harcama yapan ülke oldu. Bununla birlikte, sağlık harcamalarındaki çarpıcı uçuruma rağmen ortalama yaşam beklentisi açısından iki ülke arasında önemli bir fark olmadığı ortaya çıktı. Araştırmalar 34 OECD ülkesi arasında ABD, yaşam beklentisi açısından 26’ıncı sırada yer alırken Türkiye 29’uncu sırada yer aldı. Öte yandan, çocukluk aşılaması konusunda, her iki ülke de zorunlu aşılama programları uygulasa da iki ülkenin çocukluk çağı aşı oranlarını arttırmak veya muhafaza etmek üzere kullandıkları araçlar belirgin farklılık göstermektedirler.

KANSER TEDAVİLERİNİN MALİYETİ SÜREKLİ ARTIYOR

ABD’li araştırmacılar modern kanser tedavilerinin hastalara yüz binler Euro maliyet çıkmasını mercek altına aldı. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından Ağustos sonunda yeni bir tedavi biçiminin onay alması tarihi bir adım olarak nitelendirildi. “Kymriah“ olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi, önceki yaklaşımların aksine “canlı ilaç” kullanıyor; yani genetiği değiştirilmiş T hücreleri, adeta hastanın vücudunda tümör hücresi avına çıkıyor. Klinik çalışmaların gösterdiği üzere ilaç, özellikle lösemi ve lenf bezi kanserinde olumlu etki yaratmakta. Ayrıca ilacın göğüs, yumurtalık ve akciğer kanseri gibi farklı kanser türlerinde de aynı etkiyi yaratabileceği düşünülüyor. Tedavi yöntemi Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından onaylanırken tedaviyi uygulayacak şirketin istediği para dudak uçuklattı. Genetiği değiştirilmiş T hücreleri ile yapılan bir enjeksiyonun maliyeti tam 470 bin dolar tutarında. Ortaya atılan fiyata tepkilerin artmasıyla şirket CEO’su Joseph Jimenez fiyatlandırma konusunda basit bir açıklamada bulunarak; “Yatırım yapmasaydık, hasta için başka bir seçenek de olmayacaktı.” şeklinde konuştu.

DESTEK ALDIĞI İLACI 470 BİN DOLARA SATIYOR

Şirketin yapmış olduğu açıklamanın ardından tedavinin araştırılması amacıyla ABD’den 200 milyon dolar destek aldığı ortaya çıktı. ABD ve Avrupa’da yeni ilaç üretildiğinde fiyat tartışmaları gündeme gelirken ilaç firmalarından araştırmanın maliyetini gündeme getirmesi sık karşılaşılan bir durum olarak nitelendiriliyor. New York’ta bulunan Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden araştırmacılar ilaç firmalarının analiz sürecini mercek altına alarak başarısız olan çalışmalar da dâhil olmak üzere araştırma -geliştirme maliyetleri birkaç yüz milyon doları bulabilmesine rağmen yeni ilaçlardan elde edilen gelirlerle bu maliyetin birkaç yıl içinde telafi edilmesi mümkün olduğunu saptadılar.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.