Türkiye 6 Şubat 2023 sabahı acılara uyandı. Kahramanmaraş merkezli 2 depremde 11 ilimiz yerle bir oldu. Tüm Türkiye tek yürek oldu ve deprem bölgesine el uzattı. Enkazlardan çıkan umutlar hepimizin umudu oldu. Deprem bölgesinde yaşanan her acı, hepimizin acısı oldu.

BİNLERCE HİKAYE ORTAYA ÇIKTI

Depremden sonra binlerce hikaye ortaya çıktı. Öksüz kalanlar, dul kalanlar, engelli kalanlar, hayatta tek kalanlar. Binlercesi. Vatandaşlarımızın hikayeleri de hikayelerimiz oldu. Onlar ağladı, biz ağladık, onlar biraz güldü, biz de biraz güldük. Ekliklerini gidermeye çalıştık. Onların eksikleri, hepimiz eksiğiydi. Devlet millet el ele verip acıları azaltmaya çalıştık. Hayatta kalanların hikayelerini yeniden yazmaya çalıştık. Hep beraber.

Kimisi depremin ilk saatlerinde enkazdan çıktı. Kimisi kendi şartlarıyla kurtuldu. Kimisini Zonğuldaklı madenciler kendi yöntemleriyle kurtardı. Bedenleri ufak olan çocuklar şaşkın bakışlar arasında hayata tekrar merhaba dedi. İnsanlarımız, canlarımız, vatandaşlarımız için can siperane zamana karşı yarıştık hep beraber.

GAZAL HEMŞİREYİ DUYDUNUZ MU?

Görüntüler gelene kadar hiç kimse duymamıştı. Deprem anında hastanede çocuk servisinde küvezleri eliyle tutan Gazal hemşire. Kaçmamıştı. Makineler devrilmesin, çocuklara bir şey olmasın diye onları elleriyle tutmuştu. Minik canlarımızı, minik emanetlerimizi canının pahasına korumuştu.

YİNE YAPARIM!

Gazal Çalışkan’a o görüntüler yeniden soruldu. Neden yaptın? Ne düşündün? Tek kelime onlar bize emanetti, yine olsa yine yaparım. Helal olsun sana Gazal hemşire. Tıpkı koronavirüs salgınında canları pahasına insanımıza yaklaşıp tedavi eden sağlıkçılarımız gibi.

Helal olsun

Gazal Hemşireye teşekkür mesajları

Kendi ifadesiyle…

"O bebekler bizim elimize bakıyor, ben çıkarım kurtarırım kendimi ama onların öyle bir şansı yok. Bu bizim vicdani sorumluluğumuz. Görevimizi yaptık biz."

Sosyal medyada çok insan bana ulaştı, güzel şeyler söyledi. Benim için büyük bir şey değil ama daha sonra bakınca büyük bir şey yaptığımı fark ettim. Depremi yaşayan herkeste bir travma oluştu. 6 Şubat'ta yine nöbetçiyim. Dilerim, bir 6 Şubat daha yaşamayız. Yine olsa yine yaparım. Herkes maddi ve manevi zarar gördü. O anları yaşamayı kimse istemiyor. Biz de istemiyoruz. O gün burada 6 bebeğimiz vardı, şimdi daha fazla. Bebek sayımız daha fazla olduğu ana denk gelseydi nasıl olurdu bilemiyorum. En küçük bir sarsıntıda bile korkuyoruz artık."

Allah milletimize bir kez daha 6 Şubat depremi gibi acılar yaşatmasın.