Özel Haber 

İsrail Filistin meselesinden İsrail Hükümeti, Netanyahu ve çetesinin katliam suçunu işlerken bütün dünyanın da bunu seyrettiğini bildirdi. Kurtulmuş, "İsrail hükümeti, Netanyahu ve çetesi bu suçları işlerken bütün dünya da bunu seyretmektedir. Halkların ortaya koymuş olduğu tepkiler gerçekten ümit vericidir; ama sonuç itibarıyla bu katliamların önlenmesi gerekir." dedi. 

Türkiye'nin APA'ya uzun yıllar başkanlık yaptığını belirten Kurtulmuş, "En son Antalya'daki toplantıdan sonra buradaki 14'üncü Genel Kurul'da Azerbaycan, Türkiye'den APA Dönem Başkanlığı'nı devraldı. Bu vesileyle değerli dostum Sahibe Gafarova'ya başarılar diliyorum. Azerbaycan Milli Meclisi, APA Dönem Başkanlığı'nı layıkıyla yürütecek. Hiç şüphem yok ki buradaki ortak hedeflerde çalışmayı daha ileriye taşıyacaktır. Sayın Sahibe Hanım'ın şahsında APA çalışmaları dolayısıyla ve genel olarak Azerbaycan Milli Meclisi'ne başarılar diliyorum" diye konuştu.

Kurtulmuş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türkiye ziyareti ile karşılıklı ziyaretler ve ikili ilişkilere ilişkin, "Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkiler merhum Haydar Aliyev'in söylediği gibi 'Tek millet, iki devlet' anlayışıyla devam ediyor. Çok şükür her iki ülkenin cumhurbaşkanları, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev'in liderliğinde her alanda mükemmel ilişkiler sürdürülüyor. Bunu ikili ilişkilerin ötesinde iki kardeş ülkenin, iki devletli tek bir milletin ortak çabası olarak görmek lazım. Bu ilişkiler geliştikçe hem her iki ülke halkının refahı artacaktır hem de bölgesel güven ve istikrara Türkiye'nin, Azerbaycan'ın müşterek çabaları büyük katkı sağlayacaktır. Bu vesileyle bir kere daha Azerbaycan'da tekrar Cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev'e tebriklerimizi ifade ediyorum. TBMM adına ve Türk halkı adına yeni dönemde de üstün başarılar diliyorum. Azerbaycan'ın özellikle 44 gün süren Karabağ Azatlık Savaşı'ndan büyük bir başarıyla çıkan Aliyev'in, bu Cumhurbaşkanlığı seçiminden de üstün bir başarıyla çıkmış olması hem Azerbaycan halkı için hem de Türk halkı için sevinç vericidir" diye konuştu.

"Filistin'de ağır insanlık suçlarına şahit oluyoruz "

Filistin'deki insani duruma yönelik atılan adımlara ilişkin bir soruya yanıt veren Kurtulmuş, modern zamanlarda görülen en büyük katliama şahit olunduğunu söyledi. İsrail'in saldırganlığı dolayısıyla şu anda Refah'ta sıkıştırılan Filistinli mültecilerden bir kısmının öldürüldüğünü ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

AK Parti Grup Başkanvekili Gül, Gaziantep'te bayramlaşma törenine katıldı AK Parti Grup Başkanvekili Gül, Gaziantep'te bayramlaşma törenine katıldı

"Şu anda Gazze Şeridi'nde dar bir alana sıkıştırılan yüz binlerce insan, açlıkla imtihan olmaktadır. İnsanlar artık hayatta kalabilmek için bulabildikleri ne varsa yemek mecburiyetindedir. Dolayısıyla burada açık bir katliam, hatta katliam sınırlarının çok daha ötesinde, neredeyse bir soykırım boyutlarına varmış olan ağır insanlık suçlarına şahit oluyoruz. Daha üzüntü verici olan; İsrail hükümeti, Netanyahu ve çetesi bu suçları işlerken bütün dünya da bunu seyretmektedir. Halkların ortaya koymuş olduğu tepkiler gerçekten ümit vericidir; ama sonuç itibarıyla bu katliamların önlenmesi gerekir. Bunun için de bütün uluslararası mekanizmaların devreye girmesi şarttır. İşte burada APA'da konuşan her bir delegasyon başkanının açık bir şekilde İsrail'i kınaması, İsrail'in bu saldırganlığına karşı bir tavır alması da zaten İsrail'in nasıl yalnızlaştığını gösteren işaretlerden birisidir. Burada yapmamız gereken her platformda İsrail'in yalnızlaşmasını temin etmemiz lazım. Vicdan ve akıl sahibi halklar arasındaki dayanışmayı arttırmak ve 'insanlık cephesi' adını verebileceğimiz; mazlumdan, haktan, insaftan yana olan bütün kitlelerin bir araya gelerek bu mücadeleye destek vermesini temin etmektir. Sonunda artık dünya anlamıştır ki İsrail öyle kınamakla, sözle durdurulabilecek bir ülke değildir. İsrail, bu anlamda uluslararası hukuk bakımından 'istisna devlet' tanımı içerisinde görülmelidir. Uluslararası herhangi bir kaideyi tanımayan ve bundan kendisinin uzak olduğunu ilan eden, uluslararası hukuka aykırı hareket eden bir hükümet haline gelmiştir; İsrail'deki hükümet. Bunun bir an evvel durdurulması için uluslararası camianın harekete geçmesi lazım. Bakü'den bir kere daha uyarmak istiyorum. Netanyahu'nun son günlerde verdiği demeçlere bakarsanız söylediği şey şudur; 'Ramazan gelmeden evvel, Gazze Şeridi'ne sıkıştırdığım bu insanların tamamını oradan sürüp, atacağım. Bunlara karşı büyük bir suç işlemeye devam edeceğim.' Bu, açıkçası şudur; Netanyahu ve hükümeti, maalesef sonu belli olmayan bir yola girmek üzeredir. Bir an evvel bu mekanizmanın durdurulması gerekiyor. Bunun için de uluslararası camianın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi lazım."

Kurtulmuş, daha sonra Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova'nın APA 14'üncü Genel Kurulu dolayısıyla katılımcı ülkelerin meclis ve heyet başkanları onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.