banner44
Öne Çıkanlar booking.com Emniyet Genel Müdürlüğü Tümgeneral Selahattin Kısacık orman ve su işleri bakanlığı arap işadamının darbeye tepkisi

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilere değerlendirmelerde bulundu

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar
İşte o konuşmadan satır başları

15 Temmuz Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Korkusuzca tankların önüne çıkan bütün milletimizi tebrik ediyorum. Muhteşem bir direniş destanıydı. Bu zaferi bize bahşeden bütün milletimize teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bu destan nesilden nesile aktarılacaktır.

"Girişime direnen medyaya teşekkür ediyoruz"
İlk andan itibaren bu girişime direnen medya kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Darbeye karşı duran bütün siyasi partilerimize yürekten teşekkür ediyoruz. İlk andan itibaren büyük bir kararlılıkla yollara düşen sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. En ufak bir tereddüt göstermeden, gerekli talimatları verin ve millete buyurun meydanlara geçin diyen Cumhurbaşkanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. O gece dedik ki bu gece belki çok karanlık olacak ama yarın aydınlık bir Türkiye'ye uyanacağız. Dediğimiz gibi de oldu.

"Darbecilerin amacı kutuplaşma hatta içsavaştı"
FETÖ bu darbe girişimi ile bir kutuplaşma hatta iç savaşı amaçladı. Ama onların amaçladıklarının tam tersi olacak. Bunlar bu darbe ortamı ile siyasette önlenemez bir çatışma ortamı istediler onun da tam tersi oldu. 4 parti ortak bir bildiri yayınlayıp darbeye karşı durdular. Bugün sayın Başbakanımız muhalefet liderlerini ziyaret edecek. Bu bizim bu süreçteki iyi niyetimizin bir göstergesidir.

"Ekonomiyi de hedef aldılar ama ekonomimiz hasar almadı"
Türkiye'de daha demokratik, daha şeffaf önemli bir fırsat önümüze çıkıyor Türkiye darbecilerin istediğinin tam tersi bir yönde ilerliyor. Bunlar yine darbe girişimi ile ekonomiyi hedef aldılar ama ekonomimiz bunu çok az hasarla atlattı. Bütün göstergeler yine pozitif yönde yükselişe geçti. Bunlar çeşitli vesilelerle, bir takım derecelendirme kuruluşları üzerinde lobi faaliyetleri yaparak 'Türk ekonomisi kötüye gidiyor' algısı yaratmaya çalışacaklar. Ama Türkiye ekonomisi iyi bir yolda yoluna devam ediyor. Bundan sonra daha güçlü bir Türkiye ekonomisi göreceğiz.

Uzman Ordu hazırlığı
Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı sağlayacak adımlardan birisi TSK'nın darbe sonrası yeniden yapılanmasını sağlayan 669 nolu KHK'nın sağladığı imkanlardır. Bu darbe teşebbüsü neyi hedefliyorsa tam tersi oldu, olmaya devam edecek. TSK'nın yeniden yapılanmasıyla ilgili gelişmeleri, çok iyi hazırlanmış, çok iyi planlanmış bir çalışmanın sonucu.Sivil iradenin daha güçlü olması. YAŞ'ın sivilleşmesi bu yönde atılmış adımlardan birisidir. Yeni düzenlemeler silah günün tek bir elde toplanmasını önlemek için atılan adımlardır. Bu bakımdan, Jandarma ve Sahil Güveliğin İçişleri Bakanlığı'na, Kuvvet Komutanlığının Milli Savunma Bakanlığı'na ve Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanı'na bağlanması bu yönde atılmış adımdır. Askeri okulların kapatılması sağlanmış, TSK'ya gelişin farklı yönlerden sağlanmasının adımları atılmıştır. Uzman bir orduya geçilmesi için hazırlıklar yapılmaktadır.

TSK'nın güçlendirilme çalışması
Buradan hiç kimse yanlış polemikler çıkarmasın. Buradaki tek amaç TSK'nın darbe için kullanılmasının önüne geçmek. Görüyoruz ki Türkiye'de darbelere zemin hazırlayan bir sistem var. İstiyoruz ki TSK'yı o kadar açık bir hale getirelim ki hiç bir şer odağı darbe yapmayı aklından bile geçirmesin. TSK yeniden modernize edilerek çok daha güçlenerek gözde bir kuruluş haline getirilecektir.

Bir yıl gibi kısa sürede tamamlanacak
Türkiye'deki kamu yönetiminin işleyişinin demokratikleşmesi, sivilleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Kamu diplomasisi vatandaşlara açık hale getirilecektir. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat.Önümüzdeki 1 yıllık süre içerisinde Türkiye'deki bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız. Birisi normalleşmedir. Ama şimdi bunu ne unutturacağız, ne tamamen bununla meşgul olacağız. OHAL millete karşı yapılmış bir OHAL değil, devlet içindeki çetelere karşı yapılan bir OHAL'di. Süratle normalleşmeyi sağlayacağız.Yapısal reformların sağlanması. 65. Hükümet'in almış olduğu kararlar uygulanmaya devam edilecek. Ekonomi, siyasal hayatı daha ileri bir seviyeye yükseltilecek. Türkiye'de yatırım ortamının geliştirilmesi, yüksek teknoloji ürünleri ve istihdam alanının genişletilmesi için çalışmalar sürdürülecektir. Bölgesel sorunların azaltılmasına ilişkin dış politikada yeni açılmalar çerçevesinde Türkiye'nin düşmanlarını azaltıp, dostlarını çoğaltacağız.

Çete reisi ele geçirilecek
37 kişilik bir timin arama çalışmaları sona gelinmektedir. Bu timin içerisindeki herkes gönüllü, seçme olarak oluşturulmuş ama planları yapanları yapanların üzerinde bir plan yapıcı olduğunu unutmuşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın kılına zarar gelmeden bu suikast başarısız olmuş. Gece yapılan operasyonlar sırasında 11 kişi yakalandı. 37 kişiden 36'sı yakalandı. Sadece 1 astsubay aranıyor, onu da yakalayacağız. O Pensilvanya'daki çete reisi de güvenlik güçlerinin eline geçecektir.

Almanya'ya çok sert tepki
Köln şehrinde fevkalede görkemli bir miting düzenlendi.Alanı dolduranlara çok teşekkür ediyorum. Ancak maalesef Alman makamlarının çifte standartlarını da görmezden gelemeyiz.Şimdiye kadar Türkiye'nin aradığı 4500 teröristle ilgili dava var. Ayrıca NSU davası var biliyorsunuz, bu yıllardır devam ediyor. Bunlar böyle devam ederken Alman anayasa mahkemesi Cumhurbaşkanımızın konuşmasını 24 saatte çıkardığı kararla engellemiştir. Maşallah Alman hukukuna! Bu düpedüz bir çifte standarttır. Demokratik olarak izin alınmış mitinge Sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferansla katılması nasıl engellenir? Dünyanın her yerinde kendi ülkelerinin diasporasına hitap etmek isteyen yöneticiler bu tür toplantılara katılırlar. Almış oldukları kararın hiçbir rasyonelitesi olmadığını ifade ederim.
Hatay'a 17 top mermisi atıldı

"Darbecilere karşı konuşabilselerdi"
Şunu söylemek hakkımızdır: Türkiye çok ağır bir darbe tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Her ağızlarını açtıklarında batılı standartlardan bahsedenler bu darbecilere karşı konuşabilselerdi. Demokrat olmak bunu gerektirir. Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ve darbe girişimlerine karşı olduğumuzu ortaya koyuyoruz. Ancak Türkiye'nin 79 milyon halkı dünyanın en demokrat halkı olduğunu tescillemiştir.

Yenikapı mitnine davet
Demokrasi nöbetimiz inşallah 7 Ağustos'ta büyük bir mitingle sona erecektir. Bu miting tüm Türkiye'nin mitingidir. Herkesi Yenikapı Meydanı'na davet ediyoruz. Miting meydanları bir demokrasi kararlığını gösteriyor ama aslında bu meydanlar aslında bir demokrasi mektebidir. Hep birlikte bir mektebin içinde eğitim alıyoruz. Pazar günkü bu mektebin, mezuniyet törenidir, demokrasi nöbetindeki halkımızın diplomaları verilecektir.

Soru ve cevapları
Kamudan çıkarmalar: 15 Temmuz akşamındaki darbe teşebbüsü gerçekleşmiş olsaydı, FETÖ'cüler dışında hiç kimseye hayat hakkı olmayacaktı. Bu örgütle herhangi bir şekilde ilişkisi olan herkes kamudan ayıklanacaktır. İlişkisi olmayan hiç kimseye en ufak zarar gelmeyecektir. Bu çete mensuplarına adalet prensibi içerisinde, kurunun arasında yaş da yanmamasına dikkat edeceğiz. Eğer herhangi bir hata olursa onu da düzeltiriz.

Askerlik süresi: İlgili çalışmalar yapılacak. TSK'nın 2030 persepektifi var. Bunun için çalışmalar hızlandırılacak. Amacımız TSK üzerinde spekülasyon oluşturmak değildir. Güçlü, amacı vatan savunması olan bir kuruluş haline gelmesidir.

Gülen'in iadesi:
Biz hukuken elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. ABD'liler empati yapsınlar. Diyelim ABD'yi yıkmak isteyen bir papaz burada Çankaya'da bir villada yaşamasına müsaade etsek. Ne hissederlerse, biz de hissederiz. Bir tane terörist başını orada yaşamasını mı sağlamak, yoksa 79 milyonun dostluk ve müttefiklik ilişkisine mi yönelmek.

Papa'nın açıklaması: Ben bu demeci bilmiyorum ama adamlarını göndersinler, kimi gönderirlerse göndersinler, gözü kapalı 100 kişiyi çevirsinler, 99'u FETÖ demezse biz bir şey bilmiyoruz. Gelsinler, incelesinler ama oturdukları yerden şüpheler varmış gibi davranmalarını kabul etmiyoruz.

TSK'da kuvvet dağılımı: TSK'nın bütünün başkomutanı Sayın Cumhurbaşkanı. Sayın Cumhurbaşkanı istediği personele talimat verebilir. Genelkurmay Başkanlığı sembolik bir makam değildir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş Başbakan'ın askere müdahale etmesi normaldir.

İstihbaratta değişiklik: TSK ile yapılan tasarrufların hiçbirisi şahıslarla ilgili değildir. İstihbaratın yeniden organizasyonu da şahıslarla ilgili değildir. Vahim bir süreçle karşı karşıya kaldık. Hiçbir zaman kişiler üzerinden hesap düşünmeyiz. Darbeler 200 senelik bir mesele. Öyle bir sistem kurmalıyız ki kimse darbe yapamasın. Öyle bir istihbarat kuralım ki, en teferruatlı bilgilere sahip olsun, bu istihbaratı devleti için kullansın. İsimlerle ilgili değildir. Bununla ilgili çalışmalar KHK'lar ile yürürlüğe konulur.

Memurlara izinler:
Net bir tarih söyleyemiyoruz. Onların da yaz tatili beklentisi var. Bir tedbir amacıyla. Gereği kalmadığı düşünüldüğü anda kaldırılır.

İngiliz ordusundan müdahale hazırlığı iddiası: Bu sadece duyumdur. İngiltere tarafından resmi açıklama gelmedi. Duyumlara göre hareket edemeyiz. Türkiye içerisindeki tüm yabancılar bizim misafirimizdir. Hiç endişe etmesinler Türkiye güvenli bir limandır.

Soruların sızdırılması: Geçmiş dönemde çok ciddi iddialar ortaya çıktı. 40 yıllık bir hazırlık. Soru çalışmlar, adam yerleştirmişler, adamların önünü kesmişler, bilgi almışlar. Kozmik Oda'daki bilgiler nerede, faili meçhullerin arkasında neler vardır? Kapak açıldı. Kapak açıldıktan sonra üzerimize düşen ne varsa ortaya çıkarılacak. Bu millet geçmişinin şüphesiyle geleceğe yürüyemez. FETÖ veya benzeri örgütlenmenin çeteleşmesinin önlenmesi için devletin millete açık hale getirilmesini sağlamalıyız.

Boşaltılan askeri binalar:
Sürecin sonunda gerekli adımlar atılır. bunlar teferruattır.

Almanya maslahatgüzarının çağrılması: Dünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasının engellenmesi, Türkiye-Almanya ilişkileri bakımından hassasiyet içeriyor. Karşılıklı fikir alışverişi yapılacaktır. 
Anahtar Kelimeler:
Bakanlar Kurulu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.