Bu hafta sizlere Antalya'nın gözde etkinliklerinden biri olan "Tour of Antalya"dan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi, 8-11 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan bu muazzam bisiklet yarışı, dünyanın dört bir yanından gelen 175 bisikletçiyi, Antalya'nın eşsiz güzelliklerinde pedallarını çevirmek için bir araya getirecek.

Antalya'nın bu etkileyici organizasyonu, sadece bir bisiklet yarışı değil; aynı zamanda doğanın, tarihin ve kültürün muhteşem bir buluşması. Side Antik Kenti'nden başlayıp, Aspendos, Perge, Düden Şelalesi, Demre, Andrea Doria Koyu, Kemer, Phaselis Antik Kenti, Olympos, Adrasan, Korsan Koyu, Tahtalı Dağı, Antalya Aquarium ve Milias Antik Kenti gibi inci gibi parlayan noktalardan geçecek olan bisikletçiler, adeta bir zaman yolculuğuna çıkacaklar.

Tour of Antalya'ya bir sporsal etkinlik olmaktan öte; Antalya'nın kültür zenginliğini vurgulayan bir şölen de diyebiliriz. "Beyond Antalya / Antalya'nın Ötesi" stratejisiyle yola çıkan bu etkinlik, bisiklet tutkunlarına, Antalya'nın sadece güneş, kum ve denizden ibaret olmadığını hatırlatıyor. Burada tarih, doğa ve kültür, pedalların altında adeta bir hikaye anlatıyor.

Tour of Antalya'nın dört gün boyunca sürecek etapları, bisikletçilere Antalya'nın farklı yüzlerini keşfetme fırsatı sunuyor. Side'den Antalya'ya uzanan ilk etap, tarihi ve doğal güzelliklerle bezenmiş bir şölen sunacak. Likya medeniyetinin izlerini sürdükleri Demre'den Antalya'ya uzanan ikinci etap, adeta bir kültür yolculuğu olacak. Kemer'den Tahtalı Dağı'na tırmanan zorlu üçüncü etap, bisikletçilere manzara ziyafeti çektirecek. Son olarak, 185,4 km'lik final etabı, şampiyonun belli olacağı nefes kesen bir finişi izleyicilere sunacak.

Bu yılki Tour of Antalya, Uluslararası Bisiklet Birliği'nin (UCI) 2023 Elit Erkekler Uluslararası Yol Bisikleti takviminde 2.1 kategorisinde yer alıyor. Toplamda 601,7 km'lik bir rota üzerinde gerçekleşecek yarış, bisikletseverlere unutulmaz bir deneyim vad ediyor.

Pedalların ritmiyle dans eden bisikletçiler, Antalya'nın büyülü coğrafyasını adeta avuçlarının içinde hissedecekler. Antalya'nın eşsiz manzaraları, tarihi zenginlikleri ve bu muazzam spor etkinliği, bir araya geldiğinde ortam adeta bir festivale dönüşüyor.

Heyecan dorukta! Antalya'nın güzellikleriyle pedal çevirmeye hazır mısınız? Tour of Antalya, başlamasına sayılı günler kala, spor severleri ve bisiklet tutkunlarını heyecan dolu anlarla buluşturacak. Unutulmaz manzaralar, nefes kesen mücadeleler ve tabii ki, zaferin coşkusu bu etkinlikte sizleri bekliyor. Pedallar çevrildiğinde, Antalya'nın büyülü dünyasına şahitlik etmek için hazır olun!